تبلیغات
روستای مبارك آباد تویسرکان - مارکاوا - بهشت غرب - حیقوق النبی
حدود سال ۵۹۰ قبل از میلاد، بخت النصر پادشاه کلده به اورشلیم حمله کرد و یهودیان زیادی را به قتل رساند و نزدیک به بیست هزار نفر از آنان را اسیر و به شهر بابل پایتخت کلده که نزدیک بغداد فعلی قرار داشت انتقال داد. حیقوق نبی در بین این زندانیان بود و مدت طولانی در زندان به سر برد. در سال ۵۴۸ قبل از میلاد کورش کبیر پادشاه ایران به کلده حمله کرد و در جنگی طولانی لشکریان کلده را شکست داد و بابل را تصرف کرد و طی فرمانی دستور آزادی کلیه اسرا و زندانیان یهود را صادرنمود. پس از آزادی از بند اسارت بابلیان، حیقوق پیامبر به ایران مهاجرت کردند و در شهر تویسرکان (رودآور) ساکن شدند که پس از رحلت نیز درهمین مکان مدفون گردید. هم اکنون تندیس حیقوق از سنگ مرمروتصاویری از وی ،در مجموعه موزه واتیکان ایتالیا موجود می باشد. ساختمان فعلی آرامگاه حیقوق از بناهای تاریخی ایران و مربوط به عهد سلجوقیان در قرن هفتم هجری است.
حضرت حیقوق نبی (ع) از نسل حضرت موسی (ع) بوده و یکی از پیامبران الهی می باشد که حدود هفت قرن قبل از میلاد مسیح در عصر حضرت دانیال نبی و همدوره با کوروش پادشاه هخامنشی به رسالت مبعوث شدند.ایشان در
بشارت حیقوق به بعثت خاتمالانبیا(ص):
درکتاب «قصص الانبیا» آمده;است:
زمانی که دانیال(ع) مبعوث به رسالت بود حیقوق نیز به بنی;اسرائیل برانگیخته;شد و قوم خود را به آمدن خاتمالنبیین حضرت محمدبن;عبدالله(ص) بشارت داد. او از جهت زمان پس از شعیا بودهp;است. درانوار النعمانیه نیز او را پس از موسی (ع) می;داند و او مردم را به فضیلت و توحید و کمال دعوت می;کرد.
درسفر تثنیه تورات چنین آمدهاست که خداوند به موسی (ع) فرمود، نبی;ای را برای ایشان از میان برادرانشان مثل تو مبعوث خواهم کرد و کلام خود را به دهانش خواهم گذاشت و هرآنچه به او فرمایم خواهد گفت و هرکسی که سخنان مرا که او به اسم من گوید نشنود من از او مطالبه خواهم کرد.
و همچنین از بحارالانوار چنین نقل است که: دراحتجاجات حضرت علی;بن موسی;الرضا(ع) با رأس الجالوت (بزرگ یهود) و جاثلیق (بزرگ و رئیس نصاری) و ارباب ملل درمجلس مأمون نیز تأکیدی بر این بشارتهاست. زیرا آن حضرت به رأس الجالوت فرمود: آیا حیقوق نبی را میشناسی؟ گفت: آری، همانا من درحق او عارفم.
حضرت رضا فرمود: او گفته;است و کتاب شماهم به این گفته ناطق است که خداوند از کوه «فاران» بیان را آورد 


تاریخ : دوشنبه 25 خرداد 1394 | 11:44 ق.ظ | نویسنده : AMIR HOSSEIN | نظر بدهید
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • این البکائون